Udvalg under DLG

Permanente Udvalg

 

Disclaimer: Der er løbende udskiftning i udvalgene, og listen opdateres kun med jævne mellemrum. Listen er derfor ikke altid 100% korrekt.

Registreringsudvalget

  • Peter de Nully Brown, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden (formand)
  • Judit Jørgensen, Hæmatologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt
  • Jakob Haaber, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd
  • Paw Jensen, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord
  • Michael Pedersen, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Christian Bjørn Poulsen, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Pär Josefsson, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Tobias W Klausen (statistiker)

Billeddiagnostikudvalget

Medlemmer: PET/CT

  • Annika Loft Jacobsen, (formand)
  • Helle Hendel
  • Flemming Hermansen
  • Anne Kiil Bertelsen
  • Rune Fisker
  • Victor Iyer
  • Erik Lundorf  (MR)
  • Astrid Næser  (CT)
  • Peter von der Recke  (CT)
  • Karina Bargum  (CT)
  • Bo Nyhus (UL)

Patologiudvalget

  • Lise Mette Gjerdrum, Roskilde (formand)
  • Michael Boe Møller, Odense
  • Marianne Schmidt Ettrup, Aalborg
  • Erik Clasen-Linde, Rigshospitalet
  • Stephen Hamilton Dutoit,  Aarhus
  • Peter Nørgaard, Herlev

Det Videnskabelige udvalg

  • Peter de Nully Brown, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden (formand)
  • Judit Jørgensen, Hæmatologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt
  • Christian Poulsen, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Michael Pedersen, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Paw Jensen, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord
  • Torben Mouritz Andersen, Hæmatologisk Afdeling, Esbjerg, Region Syd
  • Michael Boe Møller, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd
  • Annika Loft Jakobsen, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Robert Pedersen, Hæmatologisk Afdeling, Gødstrup, Region Midt
  • Thomas Stauffer Larsen, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd

Ad Hoc Udvalg

Diffust Storcellet lymfom udvalg

  • Tarec El-Galaly, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord ( Formand )
  • Peter de Nully Brown, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Judith Jørgensen, Hæmatologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt
  • Michael Roost Clausen, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd
  • Thomas Stauffer Larsen, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd
  • Anne Ortved Gang, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Steve Hamilton-Dutoit, Patologi Afdeling, Aarhus, Region Midt
  • Danny Stoltenberg, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Peter Meidahl Petersen, Onkologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden

CNS lymfom udvalg

  • Thomas Staufer Larsen, Odense (formand og NLG repræsentant)
  • Tarec El-Galaly, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord (NLG repræsentant)
  • Inger-Lise Gade, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord
  • Martin Bjerregaard, Hæmatologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt (IELSG repræsentant)
  • Gorm von Oettingen, Neuro-kir. Afdeling, Aarhus, Region Midt
  • Rene Laursen, Neuro-kir Afdeling, Aalborg, Region Nord
  • Jette Sønderskov Gørlev, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Danny Stoltenberg, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Anne Vibeke Andree Larsen, Radiologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Helga Duverger Munch-Petersen, PAtologiAfdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Lena Specht, Onkologisk, Onkologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Per Boye Hansen, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland

Follikulær lymfom udvalget

  • Lars Møller Pedersen, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland (formand)
  • Ida Sillesen, Hæmatologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt
  • Maja Bech Juul, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd
  • Lars Munksgaard, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Paw Jensen, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord
  • Mads Emil Bjørn, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden (NLG)
  • Louise Kristensen, Patologi Afdeling, Odense, Region Syd
  • Mia Jelin, Onkologisk Afdeling, Odense, Region Syd

Marginal Zone lymfom udvalget

  • Maja Bech Juul, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd (Formand)
  • Ahmed Ludvigsen Al-Mashhadi, Hæmatologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt
  • Lars Munksgaard, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Michael Pedersen, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Thor Høyer, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord
  • Rasmus Røge, Patologi Afdeling, Aalborg, Region Nord
  • Hanne Krogh Rose, Onkologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt

Hodgkin udvalget

  • Martin Hutchings, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden (formand)
  • Rasmus Dahl Sørensen, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Jakob Haaber, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd
  • Peter Kamper, Hæmatologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt
  • Hanne Krogh Rose, Onkologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt
  • Paw Jensen, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord
  • Maria Kefala Patologi Afdeling, Roskilde, Region Sjælland

CLL udvalget

  • Christian Bjørn Poulsen, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland, (formand)
  • Robert Schou Pedersen, Hæmatologisk Afdeling, Gødstrup, Region Midt
  • Stanislaw Pulczynski, Færøerne
  • Thor Høyer, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord
  • Søren Ramme, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord
  • Hans Herluf Nørregaard Bentzen, Hæmatologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt
  • Michael Roost Clausen, Hæmatologisk Afdeling, Vejle, Region Syd
  • Caspar Da Cunha-Bang, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Carsten Niemann, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden (NLG repræsentant)
  • Jindrich Mourek, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Lisbeth Enggaard, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Pär Josefsson, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Linda Højbjerg Nielsen, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd
  • Rasmus Dahl Sørensen, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Linda Højbjerg Nielsen, Hæmatologisk Afdeling, Esbjerg, Region Syd
  • Henrik Frederiksen, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd
  • Michael Frederiksen, Hæmatologisk Afsnit, Sønderborg, Region Syd
  • Michael Boe Møller, Patologi Afdeling, Odense, Region Syd
  • Annika Rewes, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd

Udvalget for T-celle lymfomer

  • Francesco d’Amore, Hæmatologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt (formand)
  • Martin B Pedersen, Hæmatologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt
  • Jakob Madsen, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord
  • Pär Josefsson, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Peter Brændstrup, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd
  • Peter de Nully Brown, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Rasmus Dahl-Sørensen, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Lise Mette Gjerdrum, Patologi Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Tamás Lörincz, Onkologisk afdeling, Aalborg, Region Nord

Udvalget for Waldenström

  • Lars Munksgaard, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland (formand)
  • Dorte Gillström, Hæmatologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt
  • Trung Do, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Paw Jensen, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord
  • Ida Bruun Kristensen, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd
  • Troels Hammer, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Trine Plesner, Patologi Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden

Udvalget for Burkitt

  • Jakob Madsen, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord (Formand)
  • Thomas Stauffer Larsen, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd
  • Danny Stoltenberg, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Jette Sønderskov Gørløv, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Per Boye Hansen, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Judit Meszaros Jørgensen, Hæmatologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt
  • Michael Boe Møller, Patologi Afdeling, Odense, Region Syd

Udvalget for Mantle celle

  • Hans Bentzen, Hæmatologisk Afdeling, Aarhus, Region Midt(Formand)
  • Jacob Haaber, Hæmatologisk Afdeling, Odense, Region Syd
  • Martin Hutchings, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Pär Josefsson, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Dorte Tholstrup, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Adam Vilmer, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Christian Bjørn Poulsen, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Laura Haunstrup, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord
  • Anders Krog Vistisen Onkologisk Afdeling (stråleterapi), Aalborg, Region Nord
  • Lise Mette Gjerdrum, Patologi Afdeling, Roskilde, Region Sjælland

Udvalget for PTLD

  • Maja Ølholm Vase (formand), Aarhus Universitetshospital
  • Maja Bech Juul, Odense
  • Christian Bjørn Poulsen, Roskilde
  • Anne Ortved Gang, Herlev
  • Bente Jespersen, Aarhus Universitetshospital
  • Gerda Villadsen, Aarhus Universitetshospital
  • Hans Eiskjær, Aarhus Universitetshospital
  • Helle Thiesson, Odense Universitetshospital
  • Jacob Madsen, Aalborg Universitetshospital
  • Lene Sjø, Patologi Afdeling, Rigshospitalet,
  • Peter de Nully Brown, Rigshospitalet
  • Stephen Hamilton-Dutoit, Aarhus Universitetshospital
  • Søren Schwartz Sørensen, Righshospitalet
  • Thomas Kromann Lund, Rigshospitalet

Udvalget for Sjældne Leukæmier

  • Paw Jensen, Hæmatologisk Afdeling, Aalborg, Region Nord
  • Pär Josefsson, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Lise Mette Gjerdrum, Patologi Afdeling, Roskilde, Region Sjælland
  • Jindrich Mourek, Hæmatologisk Afdeling, Rigshospitalet, Region Hovedstaden
  • Michael Roost Clausen, Hæmatologisk Afdeling, Vejle, Region Syd
  • Christian Bjørn Poulsen, Hæmatologisk Afdeling, Roskilde, Region Sjælland