Udvalg under DLG

Permanente Udvalg

Registreringsudvalget

  • Peter de Nully Brown, Rigshospitalet (formand)
  • Judit Jørgensen, Aarhus
  • Jakob Haaber, Odense
  • Paw Jensen, Aalborg
  • Michael Pedersen, Herlev
  • Lars Munksgaard, Roskilde
  • Tobias W Klausen (statistiker)

Billeddiagnostikudvalget

Medlemmer: PET/CT

  • Annika Loft Jacobsen, (formand)
  • Helle Hendel
  • Flemming Hermansen
  • Anne Kiil Bertelsen
  • Rune Fisker
  • Victor Iyer
  • Erik Lundorf  (MR)
  • Astrid Næser  (CT)
  • Peter von der Recke  (CT)
  • Karina Bargum  (CT)
  • Bo Nyhus (UL)

Patologiudvalget

  • Michael Boe Møller, Odense (formand)
  • Marianne Schmidt Ettrup, Aalborg
  • Lise Mette Gjerdrum, Roskilde
  • Erik Clasen-Linde, Rigshospitalet
  • Stephen Hamilton Dutoit, Aarhus
  • Peter Nørgaard, Herlev

Det Videnskabelige udvalg

  • Peter de Nully Brown; Rigshospitalet (formand)
  • Judit Jørgensen, Aarhus
  • Lars Munksgaard, Roskilde
  • Michael Pedersen, Herlev
  • Paw Jensen, Aalborg
  • Torben Mouritz Andersen, Esbjerg
  • Michael Boe Møller, Odense
  • Annika Loft Jakobsen, Rigshospitalet
  • Robert Pedersen, Holstebro
  • Bo Amdi Jensen, Odense

Ad Hoc Udvalg

Diffust Storcellet lymfom udvalg

  • Peter de Nully Brown, Rigshospitalet (formand)
  • Judith Jørgensen, Aarhus
  • Jakob Madsen, Aalborg
  • Thomas Stauffer Larsen, Odense
  • Per Boye Hansen, Roskilde
  • Steve Hamilton-Dutoit, Aarhus
  • Danny Stoltenberg, Herlev
  • Peter Meidahl Petersen, Rigshospitalet

CNS lymfom udvalg

  • Elisa JAcobsen Pulczynski, Århus (formand)
  • Michael Thorsgaard, Århus
  • Gorm von Oettingen, Neuro-kir., Århus
  • Tarec Christoffer Elalaly, Ålborg
  • Rene Laursen, Neuro-kir, Ålborg
  • Thomas Staufer Larsen, Odense
  • Jette Sønderskov Gørlev, Rigshospitalet
  • Anne Vibebke Andree Larsen, Radiologisk afd., Rigshospitalet
  • Helga Duverger Munch-Petersen, PAI, Rigshospiatlet
  • Lena Specht, Onkologisk, Rigshospitalet
  • Per Boye Hansen, Roskilde

Follikulær lymfom udvalget

  • Lars Møller Pedersen (formand)
  • Hans Bentzen, Aarhus
  • Karen Vissing, Odense
  • Lars Munksgaard, Roskilde
  • Trung Do, Herlev
  • Paw Jensen, Aalborg
  • Michael Pedersen, Rigshospitalet
  • Stanislaw Pulczynski, Holstebro
  • Helle Knudsen, Herlev

Marginal Zone lymfom udvalget

  • Lars Munksgaard,Roskilde (formand)
  • Bodil Himmelstrup, Roskilde
  • Elisa Pulczynski, Århus
  • Trung Do, Herlev
  • Michael Pedersen, Rigshospitalet
  • Paw Jensen, Ålborg
  • Lene Dissing Sjö, Rigshospitalet

Hodgkin udvalget

  • Lena Specht, Rigshospitalet (formand)
  • Bodil Himmelstrup, Roskilde
  • Danny Stoltenberg, Herlev
  • Christian Maare, Herlev
  • jakob Haaber, Odense
  • Eva Holtved, Odense
  • Peter Kamper, Aarhus
  • Hanne Krogh Rose, Aarhus
  • Ilse Christiansen, Aalborg
  • Tamas Lörincz, Aalborg
  • Erik Clasen-Linde, Rigshospitalet
  • Martin Hutchings, Rigshospitalet

CLL udvalget

  • Ilse Christiansen, Aalborg (formand)
  • Elisa Pulcscynsky, Århus
  • Robert Schou Pedersen, Holstebro
  • Olav J. Bergmann, Esbjerg
  • Christian BjørnPpoulsen, Roskilde
  • Christian Geisler, Rigshospitalet
  • Carsten Niemann, Rigshospitalet
  • Lisbeth Enggaard, Herlev
  • Henrik Frederiksen, Odense
  • Michael Boe Møller, Odense

Udvalget for T-celle lymfomer

  • Francesco d’Amore,Århus (formand)
  • Jakob Madsen, Aalborg
  • Pär Josefsson, Herlev
  • Thomas Stauffer Larsen, Odense
  • Peter de Nully Brown, Rigshospitalet
  • Bodil Himmelstrup, Roskilde
  • Peter H. Nørgaard, Herlev

Udvalget for Waldenström

  • Lars Munksgaard, , Roskilde (formand)
  • Dorte Gillström, Aarhus
  • Trung Do, Herlev
  • Paw Jensen, Aalborg
  • Niels Abildgaard, Odense
  • Morten Salomo,  Rigshospitalet
  • Trine Plesner, Aarhus

Udvalget for Burkitt

  • Jakob Madsen, Aalborg (Formand)
  • Jacob Haaber, Odense
  • Danny Stoltenberg, Herlev
  • Jette Sønderskov Gørløv, Rigshospitalet
  • Per Boye Hansen, Roskilde
  • Judit Meszaros Jørgensen, Arhus
  • Michael Boe Møller, Odense

Udvalget for Mantle celle

  • Martin Hutchings (Formand)
  • Jacob Haaber, Odense
  • Pär Josefsson, Herlev
  • Christian Geisler, Rigshospitalet
  • Dorte Tolstrup, Roskilde
  • Hans Bentzen, Arhus
  • Herdis Larsen, Ålborg
  • Michael Boe Møller, Odense